Jak rośliny biurowe zmniejszają stres i niepokój

Jak się czujesz po całodziennym pobycie na plaży lub spacerze na łonie natury? Czy czujesz się odświeżony, podniesiony na duchu i lżejszy w sobie?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak.

Powodem, dla którego tak się czujesz, jest fakt, że właśnie spędziłeś dużo czasu na świeżym powietrzu, na łonie natury, a to naturalnie wpływa na wzrost pozytywnego nastroju.

Jak to możliwe, że czujesz się przygnębiony lub zestresowany, kiedy otaczają Cię zieleń, dzika przyroda i (miejmy nadzieję) słońce?

Wielu pracodawców zdaje sobie z tego sprawę i stara się wprowadzić podnoszące na duchu efekty natury do środowiska biurowego. Można to zrobić na przykład wybierając dębowe meble biurowe, decydując się na żywą ścianę w recepcji lub w głównym biurze, wybierając naturalne kolory ścian, sadząc rośliny tu i ówdzie, optymalizując naturalne światło, a może nawet wybierając dywan przypominający trawę!

Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie do wnętrza pomieszczeń tego, co na zewnątrz, co w świecie biurowym znane jest pod nazwą biophilic design.

Nie ma powodu, dla którego nie można połączyć nowoczesnych stołów biurowych z zielenią, ani lśniących szklanych biurek z roślinami i żywymi ścianami. Te dwa elementy doskonale ze sobą współgrają, a gdy dodamy do tego dużą ilość naturalnego światła, efekt będzie naprawdę podnoszący na duchu.

Zobaczcie infografikę, dlaczego design biofiliczny jest tak korzystny dla firm i pracowników.

Źródło: www.flowercard.co.uk/blog/10-reasons-why-every-office-needs-plants-and-flowers-infographic

Powodem, dla którego biophilic design jest tak popularny i użyteczny, jest fakt, że rośliny w naturalny sposób redukują niepokój i stres. Człowiek jest naturalnie bardziej produktywny, gdy przebywa w otoczeniu zieleni i świeżego powietrza, a to z powodu dodatkowego tlenu dostarczanego do mózgu, a także ogólnego dobrego samopoczucia, jakie zapewniają tego typu dekoracje.

Nie bez powodu osobom, które czują się przygnębione, a może nawet przygnębione, zaleca się spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dzieje się tak dlatego, że patrzenie na naturę pomaga nam czuć się mniej przestraszonym, zestresowanym, rozzłoszczonym, a w zasadzie bardziej optymistycznym i pozytywnym. Nie jest to tylko kwestia emocji i zdrowia psychicznego, ponieważ wykazano, że przebywanie na łonie natury pomaga obniżyć ciśnienie krwi, obniżyć tętno i przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśni. Gdy przez wiele godzin siedzisz przy biurku, mniejsze napięcie mięśni jest bardzo pożądane!

Hormony stresu mają również o wiele większe trudności w wysuwaniu się na pierwszy plan, gdy są otoczone uspokajającym działaniem natury.
Stres w miejscu pracy to bardzo poważny problem, którego wszyscy powinniśmy być świadomi i z którym powinniśmy umieć sobie radzić. Fakt, że przebywanie w otoczeniu przyrody może pomóc w obniżeniu poziomu stresu bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań, jest dużym plusem. Gdy połączymy to z innymi technikami radzenia sobie ze stresem, takimi jak ćwiczenia fizyczne, dbanie o siebie, rozmowa o problemach i stosowanie technik zarządzania czasem, rezultaty są bardzo pozytywne i dość szybko widoczne.

Dobra wiadomość jest taka, że nie tylko stres i niepokój dostają niezłego kopa od natury (jakby tego było mało), ale również wydajność pracy może wzrosnąć. Przebywanie w otoczeniu przyrody poprawia nastrój, a świeższe powietrze, które wprowadzają do pomieszczenia rośliny i zieleń, może pomóc w skupieniu się i koncentracji na wykonywanym zadaniu. Oznacza to, że jesteś bardziej produktywny, popełniasz mniej błędów ze względu na większą ostrość umysłu, a praca wykonywana na krzesłach biurowych jest bardziej dokładna i korzystna dla firmy.

Pomijając wszystko inne, czyż natura nie wygląda po prostu wspaniale? Czyż biuro z elementami zieleni nie wygląda wyjątkowo? Każdy chce pracować w biurze, które jest innowacyjne i atrakcyjne, a wprowadzenie elementów biofilicznych z pewnością spełnia te wymagania.

Story Page