15:00 Energetyczny dip

Wszyscy to znamy - dzień wydaje się dobrze układać, ale nagle, około godziny 15.00, cała energia zdaje się opuszczać ciało, a Ty masz ochotę położyć głowę na biurku i zasnąć.

Nie wpływa to korzystnie na produktywność i sprawia, że ostatnie kilka godzin dnia upływa niezwykle wolno, niezależnie od tego, czy omawiasz pomysły przy dużym okrągłym stole, czy pracujesz indywidualnie.

Jeśli zauważasz, że dzieje się to regularnie, może to oznaczać, że musisz zmienić kilka swoich codziennych nawyków i zapewnić sobie bardziej równomierny poziom energii w ciągu dnia pracy. Jest to łatwiejsze, niż myślisz, a wszystko, czego potrzeba, to kilka drobnych zmian tu i tam.

Sprawdźmy, w jaki sposób możesz utrzymać swój poziom energii na właściwym poziomie aż do czasu powrotu do domu.

Zacznij dzień we właściwy sposób

Możesz się zastanawiać, co ma wspólnego godzina 8 rano z godziną 15, ale to, jak zaczynasz dzień, ma wpływ na Twój poziom energii aż do pory snu. Upewnij się, że zawsze jesz śniadanie, ale unikaj słodzonych płatków śniadaniowych i innych tak zwanych zdrowych opcji. Trzymaj się wysokobiałkowych, wolno uwalniających się pokarmów, takich jak owsianka, smoothie (bez dodatku cukru), jajka z awokado, wędzony łosoś itp. Dzięki temu dotrwasz do obiadu, a jeśli będziesz kontynuować zdrowe odżywianie podczas tego posiłku, poziom energii powinien się wyrównać.

Oczywiście, zapewnienie sobie dobrego snu w nocy jest również istotne, abyś nie chciał zasnąć przy biurku!

Odejdź od biurka w porze lunchu

Jedzenie lunchu przy biurku jest czymś, czego nigdy nie powinno się robić, dlatego warto wstać i ruszyć się z ergonomicznych krzeseł, aby zmienić otoczenie. Dzięki temu Twój mózg otrzyma zastrzyk energii. Jeśli możesz, wyjdź na zewnątrz i wybierz się na szybki spacer lub nawet pobiegaj, jeśli masz ochotę na energię. W ten sposób pobudzisz krążenie, a tlen będzie się przemieszczał po całym organizmie, dzięki czemu Twój mózg będzie świeży i ożywiony. W ciągu dnia należy robić regularne przerwy w pracy i w tym czasie odchodzić od biurka.

Należy także zadbać o zdrowe odżywianie, unikając słodkich obiadów i posiłków o wysokiej zawartości węglowodanów. Jeśli tak zrobisz, będziesz doświadczać przypływów i odpływów energii, które prawdopodobnie pojawią się około magicznej godziny 15.00!

Jak najczęściej zmieniaj obciążenie pracą

Jeśli jesteś odpowiedzialny za swoje obciążenie pracą, tzn. możesz ustalać priorytety swoich zadań, organizuj swoją pracę tak, aby nie wykonywać tego samego rodzaju pracy przez długi okres czasu. Na przykład, jeśli masz do wykonania dużą liczbę zadań związanych z pisaniem na maszynie, podziel to na kilka zadań związanych z segregowaniem dokumentów, wysyłaniem e-maili, kserowaniem i innymi zadaniami, aby przerwać monotonię wykonywania tej samej czynności przez wiele godzin. Warto też zorganizować sobie pracę po południu, tak aby zadania były zróżnicowane, co pozwoli uniknąć załamania o 15.00.

Dlaczego nie zorganizować szybkiej sesji współpracy na nowoczesnych sofach biurowych w godzinach popołudniowych? Oderwiesz się od biurka, zmienisz otoczenie, a także urozmaicisz popołudniowe zadania, aby nie utknąć w rutynie nudy.

Pij dużo wody dla nawodnienia organizmu

Napicie się wody może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby się ożywić. Trzymaj butelkę z wodą w lodówce lub regularnie wstawaj i napełniaj ją, aby oderwać się od biurka i jednocześnie zażyć trochę ruchu. Dodaj do wody wyciśniętą cytrynę lub limonkę, jeśli nie lubisz jej mdłego smaku, ale pamiętaj, by dostarczać sobie dużo wody, aby utrzymać nawodnienie i koncentrację mózgu.

Oczywiście, filiżanka kawy również doda Ci energii dzięki zawartości kofeiny. Pamiętaj jednak, by unikać słodzonych, mlecznych napojów, ponieważ zawierają one dodatkowe cukry, których nie potrzebujesz, a zbyt duża ich ilość może spowodować przybieranie na wadze!

Zmiana nawyków i urozmaicenie dnia zazwyczaj wystarczą, by uniknąć spadku energii o 15.00. Jeśli trudno Ci się skoncentrować, zmień miejsce pracy na popołudnie i skorzystaj ze strefy współpracy lub cichego kącika z ekranem biurowym, jeśli masz takie strefy w swoim miejscu pracy. W większości przypadków wystarczy zmiana otoczenia i szklanka wody, aby poziom koncentracji wrócił do normy.

Story Page